कसैलाई पछाडि नछोड्नका लागि आफैलाई चुनौती दिनुहोस

काठमान्डौँ, २७ अप्रिल २०१९ ‐ जतिबेला उनी कम्प्युटरमा डिजिटल पुस्तकालयको सामाग्रीका लागि काम गरिरहेकी थिइन्, म गुणस्तरको बारेमा चिन्तित थिए। हाम्रा एक साथी, रोहिनि लामाले भिनिन्, “सांजीया श्रेष्ठ, सामग्रीको विकासको लागि हाम्रो टोलीको सदस्य हो” र मैले थपे, “उनी हाम्रो लागि विशेष छिन्।”

जब उनलाई उनको आमासंग पहिलो पटक भेटेको थिए, उनको संकल्प र आंकाक्षा सुनेर अत्यन्तै प्रभावित भए । म उनीसगं काम गर्न यति लालयित भएकी आफैलाई चुनौती दिएर उनीलाई डिजिटल पुस्तकालयको मिशनका लागि आफनो टिममा समावेश गरायौ। अपेक्षित प्रतिफलका लागि आवश्यक कार्यविधि, सहयोग, सुरक्षा र योजनामा काम गरि रहदाँ एक वर्ष ६ महिना पछि काम गर्ने विचार बनाए र आफैँलाई चुनौती दिदैँ नयाँ कार्य सुरुवात गरे ।

आफू सक्षम छु वा छैन भनेर न्याय खोज्नु आफैँमा प्रश्न होईन् । तर कसरी सिमान्तकृतलाई साथमा लिएर आधारभूत उद्देश्यलाई प्राप्त गर्न सकिन्छ भन्नु नै शान्ति पुनस्र्थापनाको उत्तर हो ।

यदि कोही शारीरिक रुपमा चुनौतीपूर्ण छन् (जस्तै: दृष्टिविहिन)‚ उनीहरुले आफैँलाई जीवनयापन गर्नका लागि चुनौति दिईरहेका हुन्छन् । यो पक्कै पनि उनिहरुका लागि सहज छैन । यि चुनौतिहरुलाई हामीले आत्मसाथ गरेर समावेशी रुपमा कार्य गर्न सक्नुपर्दछ । हामी कतिको सक्षम छौ भन्ने कुरा, जब हामी उनीहरुसगं उनीहरुकै लागि काम गछौँ तब मात्र थाहा पाउन् सक्छौ। कसैलाई पछाडि नछोड्नका लागि आफैलाई चुनौती दिनुहोस।

मेरो सहकर्मी संजिया संग काम गर्न पाउनु मेरो लागि राम्रो अवसर थियो । त्यसैले आज यस प्रतिष्ठित मञ्चमा आफ्रना अनुभवहरु व्यक्त गर्न पाएकोमा म खुशी छु‚ । मेरा अनुभवहरु राख्नका लागि आमन्त्रणा गर्नु भएकोमा संजिया संगै सम्पूर्ण कलेज परिवारलाई हार्दिक धन्यावाद ।

साथै यो आर्टिकललाई नेपालीमा अनुबाद गरि सहयोग गर्ने अन्जना श्रेष्ठलाई पनि धन्यावाद छ।

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s